24 år Idag

Idag fyller man 24! Det känns helt sjukt och overkligt, även om såklart 25 är en större milstolpe i livet än 24 så känns 24 ändå väldigt stort att fylla tycker jag! Det känns större att fylla 24 än 23 iallafall. Det känns som att man blir vuxen på riktigt på något sätt. Men samtidigt känns det skönt att det är ett helt år kvar till 25, under 25 känner jag mig fortfarande ung, hahaha!

Året som 23 åring har varit bra tycker jag, det största som har hänt under detta året är definitivt att jag blivit sambo. Det hade jag svårt att tänka att jag skulle bli under 23/24 års ålder, men så blev det!

Nu har jag levt i vuxenvärlden ett tag och det har varit och är intensivt men samtidigt gillar jag det, att hålla koll, fixa, greja, ordna med saker osv. Men utöver det har jag också min CP vilket gör att det blir ännu mer intensivare och ännu mer att hålla koll på, speciellt när man är vuxen då det förväntas att man ska hålla koll på det mesta själv, vilket både kan vara stressande och uttröttande. Men det är mitt liv, jag vet inget annat, så jag är van vid att rodda, fixa och trixa med allt möjligt.

Men mitt 24 åriga liv har bestått och består av så himla mycket annat än just min CP-skada, och det är jag så tacksam för.
Jag har ett vuxet liv precis som alla andra trots att jag har större utmaningar och hinder både fysiskt men också mentalt.
Men många har tyvärr fördomar om att vi inte har ett ”liv som alla andra” men det är exakt det vi har, och jag kan bli så trött på den fördomen så det är därför jag visar upp mitt liv med en CP-skada på sociala medier.
Men som för många andra, mitt liv är inte perfekt, det är inte en dans på rosor varje dag så jag vill inte heller visa upp en fasad, utan jag vill visa upp ett naket och sant liv, precis så som det är, med allt vad det innebär.

Kan bli så trött på folk som tror och antar och till slut blir det de tror sanna tankar för de själva utan att de faktiskt vet hur det egentligen är. Vissa har så mycket fördomar så de tillslut blir en sanning för de själva och de börjar tro på deras egna fördomar.
Jag sitter inte hemma på en stol och lär mig att knyta skorna dag ut och dag in.

Livet är så mycket mer än bara min CP!

Idag är det min andra födelsedag i ett förhållande och det känns fortfarande stort och häftigt, och helt underbart såklart! Att hitta kärleken har aldrig varit en självklarhet för mig men nu är tiden kommen i livet och jag har till och med en sambo som 24 åring – en helt fantastisk sambo dessutom som får mig att känna mig så älskad varje dag för precis den jag är.
Livet är tufft, men det blir 100 gånger lättare när man har så många fantastiska människor runt sig – vilket jag önskade att alla hade.

Jag är tacksam över mitt år som 23 åring och hoppas på att mitt år som 24 blir minst lika bra!
Tack alla som stöttar mig längst min väg, genom livet och mina år!
All kärlek till er! <3

Bookmark the permalink.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *