Förra helgen blev det en spontantur till Norge med min älskade sambo. Hans familj hade nämligen varit där på veckan och frågade om vi ville komma upp till helgen, så himla roligt att de frågade.
Vi hade dock inte bestämt oss för om vi skulle då jag har varit rätt stressad ett tag, haft mycket att göra och varit ganska trött, och även Arvid har haft mycket på jobbet. Men jag kände att det skulle bli roligt att göra något utanför vardagen, få komma iväg på en minisemester tillsammans med Arvid, umgås med hans familj och bara vara, så jag bestämde mig för att hänga på, och det är jag väldigt glad för, för vi fick en helt underbar helg.
Vi skulle då till Trysil, och jag blev extra glad att vi skulle dit för vi tänkte åka dit med RG i 2:an på den årliga skidresan men det blev inget pågrund av corona tyvärr så jag var extra taggad för att få åka dit nu, och speciellt med Arvid.
Det tar ju lite tid dit va, nämligen hela sex timmar, men det såg vi inte som något hinder då Arvid älskar att köra bil och jag älskar att åka bil tillsammans med honom.
Men tyvärr fick han inte ledigt på fredagen så vi åkte direkt efter att han hade slutat jobba och kommit hem, så vid 16-tiden. Jag tyckte lite synd om honom att han skulle behöva köra så långt efter jobbet och efter att vi hade gått upp klockan 05, men inget stoppar honom, vilket är härligt.
Jag hade fixat mackor, bars och snacks till oss som vi hade i bilen och två Monster till Arvid.
Så ungefär klockan halv fem började vår långa färd till Trysil.
Bilresan gick superbra verkligen, det var supermysigt, vi pratade och lyssnade på bra musik hela vägen, och man sitter så himla skönt i Arvids bil också vilket är en fördel när man åker långt, jag hade också min nackkudde vilket var skönt.
Det var så coolt när vi åkte över gränsen till Norge, då skyltar bytte färg och till ett annat språk och vi åkte över broar, det var häftigt, och det var coolt att helt plötsligt vara i ett annat land.
Men man tänker att när man kommer till Norge så skulle det inte vara så långt kvar, men vi hade inte ens åkt halvvägs så det är rätt häftigt att det inte tar så långt tid från Borås till gränsen liksom.
När vi var över gränsen stannade vi på McDonalds vilket var behövligt, men vi åt i bilen medans vi fortsatte att köra för att inte tappa tid, så vi gjorde egentligen bara ett ministopp på inte ens en kvart.
Det tog en stund till Oslo men sen när vi väl kom fram till huvudstaden var det coolt att köra genom Oslo.
Sen var det supermysigt när det började mörkna längst vägen, och det var klart och fint väder så det var en mycket härlig och fin biltur.
Men något spår av snö syntes inte till, inte ens när vi närmade oss Trysil vilket var märkligt, men efter en stund, helt plötsligt, i mörkret såg vi jättemycket snö i skogarna och vi hade ingen aning om när det hade börjat, vilket var lite coolt.
Vi kom fram ungefär lite innan midnatt, så väldigt sent och jag var så imponerad av min älskling att han hade kört så långt och bra hela vägen, men vi hade haft en fantastisk biltur.
Vi körde in i en jättemysig stugby och fram till hans familjs stuga, där mötte hans mamma oss, hon hade varit så gullig så hon hade lagt ut mattor upp till deras stuga som jag kunde gå på då det var snö och halt, vilket var gulligt och hjälpte så mycket. Arvid och hans mamma Maria hjälpte mig in och Arvid körde iväg bilen. Hans pappa Johan och hans lillebror Alve sov såklart när vi kom.
Det jag hann se i mörkret var att stugan var jättefin och stor, mycket större än vad jag hade tänkt mig.
Medans Arvid körde iväg bilen hjälpe Maria hos att bädda. Vi fick ett väldigt litet rum, när man stängde dörren kunde man knappt stå för det var bara en säng där inne, men en dubbelsäng så det var härligt och mysigt.

Sen var det skönt att sova när Arvid hade kommit in och vi hade gjort oss iordning för natten.
Då var klockan efter tolv så man var lite mör i kroppen efter en lång biltur, men så härlig den var. Vi sov så gott och klockan 07:30 ringde klockan på morgonen, vi ville komma upp i tid och äta frukost tillsammans med hans familj.
När vi kom upp var det ett fint frukostbord uppdukat och vi fick hälsa ordentligt på hans pappa också. Så dagen började med en mysig och stillsam frukost tillsammans.
Hans föräldrar hade kollat upp om det fanns någon sitski till mig att hyra och att Arvid och de även skulle ta en kurs i att köra mig i sitski, gulliga som de är. Men tyvärr var de redan uthyrda för veckan, vilket var tråkigt, men vi ska ta det nästa gång istället. Men det skulle bara bli mysigt att chilla och mysa där uppe iallafall, komma ifrån vardagen lite.
Efter frukost åkte hans föräldrar och brorsa ut i backen och Arvid och jag chillade en stund i stugan. Sen gjorde vi oss i ordning och gick ut en sväng, vi hade sån tur med vädret och det var så himla fint. Efter en kort fantastiskt fin promenad i området åkte vi in till staden Trysil och gick runt och kikade, det var väldigt fint inne i city, vi köpte bland annat varsin keps vilket är kul att även ha som minne därifrån. Det var en härlig tur inne i stan.











Klockan 12 hade vi bestämt lunch med hans familj inne i stugan så då åkte vi tillbaka strax innan tolv och åt köttfärssås och spagetti tillsammans.
Efter lunch bestämdes det att Arvid, hans pappa Johan och hans lillebror Alve skulle åka skidor, jag tyckte att det skulle bli roligt för Arvids del att han skulle få åka lite skidor med.
Då bestämde hans mamma Maria och jag att vi skulle ta en fika nere på cafét. Jag och Arvid hade sett goda varm choklad drinkar där innan på våran lilla tur som vi tänkte testa, men eftersom att det bestämdes att Arvids skulle åka skidor på eftermiddagen blev det Maria och jag som fick testa de ihop, vilket också skulle bli mysigt.

Grabbarna åkte ut och Maria och jag gjorde oss iordning för att gå ut också.
Det var inte så långt till cafeét vilket var skönt, det låg restaurang och café precis bredvid varandra i den lilla mysiga byn, precis vid backen.
Vi hade sån himla tur så vi fick de bästa platserna, mitt i solen, där det var vindstilla, helt magiskt!
Vi beställde varsin varm choklad, det var verkligen svårt att bestämma sig för vilken, men tillslut blev det en candy varm choklad för min del och en med choklad för Marias del, och oj vad goda de var och så lyxiga.
Det var en helt magisk stund där ute i solen, vi satt där i två timmar och bara snackade om allt mellan himmel och jord. Det var så mysigt att få fika med Arvids mamma, vi har aldrig suttit så själva någon gång vilket var väldigt trevligt, och så fint att hon tog sig den tiden med mig när jag inte kunde åka några skidor.


Efter två fantastiska timmar gick vi tillbaka till stugan där vi bara satt och chillade och värmde upp oss. Men vi började faktiskt inte frysa förrän tio minuter innan vi gick från cafeét vilket var fantastiskt.
Det positiva med att åka runt påsk, alltså lite senare är att det inte är så svinkallt som det brukar vara i januari, februari, utan nu var det så skönt!
Efter bara 20 minuter typ i stugan kom grabbarna hem, glada och lyckliga efter en härlig stund i backen. Resten av eftermiddagen chillade vi, Arvid duschade, jag la mig och vilade lite för jag var lite trött, vi pratade med hans familj och bara myste. På kvällen blev det trerätters middag och vin! Superlyxigt! Jag trodde aldrig att jag skulle bli hungrig igen efter den varma chokladen, men jag var hungrig typ hela tiden där uppe, hahaha!
Till förrätt blev det jättegod lax-och avokadotoast, till huvudrätt blev det god lax med potatis och till efterrätt en väldigt härlig mangosorbet. Sen satt vi bara och pratade i soffan innan vi gick och la oss.
På söndagen skulle Arvids familj åka hem och även vi, så då gick vi upp lite tidigare. Vi åt en mysig och härlig frukost tillsammnans även i söndags och sen hjälpte Arvids hans föräldrar att packa.
De skulle ta ett sista åk i backen innan de begav sig hemåt så vi sa hejdå och tackade för en superhärlig helg.
Sen packade Arvid och jag vårt sista och packade in i bilen, vi sa hejdå till stugan, lämnade in nyckeln och innan vi åkte hem gick vi en liten sväng och det sista tog vi en varm choklad ihop då Arvid ville testa de med. Tyvärr fick vi inte en lika härlig stund som Maria och jag fick på lördagen då det var sämre väder på söndagen så vi fick sitta inne, men det var mysigt ändå. Då tog jag en caramell varm choklad, den var jättegod, fördelen med att gå dit två gånger – man får chansen att testa olika smaker! :)

Ja gud vilken underbar lyxhelg i Trysil, och så mysigt det var! Trots att vi ”bara” fick en heldag där uppe så kändes det som att vi var där jättelänge, vilket var en härlig känsla, men det var nog för att vi hade hunnit med så mycket!
Det var så underbart att få en helg där uppe med min älskling och att hänga med hans fina familj mycket längre än vanligt, så nu känner jag att jag har fått lära känna de mycket bättre vilket känns så härligt.
De planerar redan för att jag ska följa med nästa år, vilket är så himla fint, och då bannemej blir det sitski! :-)
Vid tolv tiden begav vi oss hemåt igen, vi såg fram emot bilresen även på hemvägen. Vi båda tycker att det är så mysigt att åka bil tillsammans och vi såg bilresan både dit och hem som en upplevelse och ett äventyr också. Bilturen hem var mysig den med och vi kom hem vid 18 tiden, så det var skönt att det inte blev så sent.










